•   
Tarihçe
KERVANSARAY YATIRIM HOLDİNG A.Ş.’NİN TARİHÇESİ
 
Kervansaray Yatırım Holding A.Ş. eski ticaret ünvanı olan Kervansaray Giyim Sanayi ve Tic. A.Ş. adı ile temelleri 1950’li yıllarda bebek ve çocuk iç ve dış giyimi imal etme hedefi doğrultusunda İstanbul, Yeşildirek’te bir konfeksiyon atölyesi açması ile atılmıştır. Konfeksiyon atölyesi zaman içerisinde modern bir tesis haline dönüşmüş ve 23 Ocak 1976 tarihinde Anonim Şirket statüsünü almıştır. 1980’li yıllarda yurt dışına ihracata başlayan şirket 1997 yılında kalitesini ISO 9002 kalite güvence sertifikası ile belgelemiştir. Zamanla bebek ve çocuk giyim eşyası üretiminin yanı sıra kadın ve erkek dış giyim üretimine de başlamıştır.
 
Ağırlıklı 2007 yılında etkisini gösteren ve şirketin o dönemde içinde bulunduğu tekstil – konfeksiyon sektörünü ve mevcut müşterilerini etkisi altına alan global kriz nedeniyle şirket, 2008 yılında faaliyetlerini geçici olarak durdurmuştur.
 
01 Aralık 2009 tarihinde şirket sermayesinin %46’sı devredilmiş ve ana hissedar değişmiştir. Bu değişiklikle yeni yönetimin  holdingleşme kararı çerçevesinde, 22 Ekim 2010 tarihinde şirket ünvanı KERVANSARAY YATIRIM HOLDİNG A.Ş. olarak değişmiş ve ayrıca, kayıtlı sermaye sistemine geçilmiştir. 02 Aralık 2010 tarihinde yapılan genel kurul toplantısı ile şirketin amaç ve konusu holding faaliyet alanına uygun hale getirilmiştir.
 
Böylelikle; şirket holding olarak faaliyet göstermekte olup, faaliyet konusu, kurulmuş veya kurulacak şirketlerin sermaye ve idarelerine iştirak etmek, vereceği yatırım kararları doğrultusunda kaynakları kanalize etmek, yatırım, finansman, pazarlama, organizasyon ve yönetim konularında danışmanlık yapmaktır.
 
Şirket, holding olarak yeni amaçlarını gerçekleştirmek ve hedeflerine daha hızlı ulaşmak için 05 Nisan 2011 tarihinde sermayesinin %6,97’si Mintay Dış Ticaret ve Tekstil San. A.Ş.’ne devredilmiş ve şirketin ana hissedarı haline gelmiştir. Şirketin Yönetim Kurulu Üyeliklerine Mintay Dış Ticaret ve Tekstil San. A.Ş.’ni temsilen yeni yönetim kurulu üyeleri atanmış ve yeni yönetim kurulu oluşturulmuştur. 11 Nisan 2011 tarihinde şirketin kurucu hisseleri, Mintay Dış Ticaret ve Tekstil San. A.Ş.’ne devredilmiştir.  
 
26 Eylül 2011 tarihinde yapılan olağanüstü genel kurul toplantısı neticesinde tahsisli sermaye artırımı ile şirketin yönetim kontrolü Mintay Tekstil Konfeksiyon Sanayi ve Ticaret A.Ş.’ne geçmiş ve şirket sermayesindeki %68,95’lik payla ana hissedar konumuna gelmiştir.
 
Kervansaray Yatırım Holding A.Ş. 2011 yılı sonlarında holding olarak ilk yatırımına, gömlek üretim ve ihracatı ile iştigal eden Mintay Dış Ticaret ve Tekstil San.A.Ş. ile başlamıştır.
 
ANASAYFA    |    KURUMSAL    |    YATIRIMCI İLİŞKİLERİ    |    YATIRIMLARIMIZ    |    MEDYA    |    İLETİŞİM
Copyright © 2010 KERVANSARAY Yatırım Holding A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.